A1 MMC VHF 2021

A1 MMC, poslední závod sezóny, než se ubytují všechny antény a zařízení do krabic k zimnímu odpočinku. Přípravy začínají už v týdnu před závodem a to na poslední chvíli, jak už to bývá.

Já (OK2CVH) a Michal (OK2IGG) ještě v práci pár dní před závodem izolujeme anténní rozbočovač, do kterého neustále zatéká voda. V pátek po obědě jsme se rozdělili na dvě skupiny – já vyrážím pro Drahoše, OK5ZZ do Přerova, Michal domů zabalit zbylé věci. Sraz máme až na Mešnici.

Na kopec přijíždíme v podstatě ve shodný moment. Od Jihlavy začalo pršet a jakýkoliv páteční výstup na věž a opravy rozbočovače, tak odkládáme na další den. Zapínáme topení a začínáme vybalovat a zapojovat celkovou sestavu. Před závodem padlo rozhodnutí, že A1 se pojede s deníkem N1MM+. Celý večer tedy strávíme instalací a nastavováním deníku pro VHF závody. Propojení rádia a PC se ukázalo jako velmi jednoduché – jeden USB kabel. Deník přináší oproti staré dobré klasice – Locator – soustu výhod, na které se těšíme a doufáme, že budou přínosem.

Sobotní ráno je pomalejší, máme už mnoho připraveno z pátku. Michal vyráží nahoru k anténám, instalovat opravený rozbočovač. To se daří poměrně rychle a PSV jednoho z fixních směrů ukazuje obvyklou hodnotu. Pořizuje ještě pár fotek a užívá si neobvyklého počasí, které na kopci panuje. Kdyby nám neukázal fotky, tak mu dole nikdo neuvěří, že je vidět dál než na pár metrů. Protože ho čeká synova oslava narozenin, loučí se s námi a vyráží k domovu. Tímto mu děkujeme za technickou podporu při oživení a nastavení celé sestavy!

Pohled na jih.

Máme nějaký čas do začátku závodu, tak zkoušíme nastavení. Drahoš dělá první mimozávodní spojení, na výzvu reaguje stanice z Itálie. Vše vypadá dobře. Na kopec přijíždí další závodní posila, Petr OK2PWJ z Brna. Navštívil nás ještě Dan OK2BXU s přítelkyní, kteří si Mešnici vyšlápli z nedalekého Čeřínku. Dan, vyčerpaný z minulého týdne z 48hod CQ WW závodu, se k nám letos aktivně nepřidal.

Závod rozjíždí Drahoš (OK5ZZ) a my na příposlechu na druhém rádiu. Začátek závodu přináší obvyklý pile-up a lehkou nervozitu ohledně nového deníku. Nakonec si ale všechno sedne. Postupně se točíme u rádia ve 2 hodinových intervalech. Ukazuje se jako velice přínosné poslouchat na druhém rádiu a vypomáhat hlavnímu operátorovi. Některé stanice přicházejí na hraně slyšitelnosti.

Spokojený OK5ZZ u rádia.

Už v prvních hodinách závodu přicházely zajímavé stanice čistě na výzvu. Za zmínku stojí OZ1FDH (741km), PI4GN (745), LZ2T (919km), SM7GVF (850km), apod., které většinou děláváme i během ostatních závodů v sezóně. Jakmile polevil prvotní nával stanic, zkoušeli jsme domlouvat netradiční spojení na KST chatu. Pro nás historicky poprvé, podařilo se udělat spojení se stanici LY2WR (849km) a SF6F (941km), který zůstává naším ODX. Dále pak např. San Marino – T7/I4GHG, které zase tak často neděláme. Zhruba o půl druhé zjišťujeme, že je pásmo prázdné a jdeme spát. Budík je nastavený na šestou hodinu.

Ráno po zapnutí sestavy nastávají lehké obtíže. Z nejasných důvodů odchází pojistka ve společném napájecím zdroji radiostanice a transvertoru. Zdroj měníme za druhý a pokračujeme v závodu. Po chvilce nastává další závada na transvertoru TR114-PRO – zhasnul, jako by byl bez napájení. Rychle sundáváme vrchní kryt a kontrolujeme pojistku a vnitřní konektory. Vše je v pořádku, nikde nebylo nic vidět. Měříme napájecí napětí uvnitř na pojistce, to bylo taky v pořádku. Najednou se transvertor rozběhl a pracoval až do konce závodu.

Celkově končíme závod s výsledkem 472QSO a 171.726 bodů, což je podobné skóre, jako minulý rok.

Shodujeme se na průměrných podmínkách šíření a spokojenosti s výsledkem. Na slyšenou v další sezóně.

Za radioklub OK2KGB, Vladimir OK2CVH.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *